fbpx

סירוס/עיקור חתולים

סירוס ועיקור הם הליכים המתבצעים בהרדמה מלאה במרפאת הוטרינר לאחר שבעל החיים מצוי בצום של כ8-12 שעות.

להליך זה יתרונות רבים עבור בעל החיים עצמו (בפן האישי) ולבעליו. הסירוס/עיקור משפיע על תוחלת חיי החתול המידה ניכרת.

עבור הסביבה (בפן החברתי) הוא מונע התרבות ומקטין את כמות חתולי הרחוב ומחוסרי הבית, קצב התרבות החתולים הינו גדול, העמותות לא מסוגלות לתת מענה הולם לגורי חתולים שנולדים ברחוב. גורי החתולים שלעיתים נולדים 5 מהם בכל המלטה, זקוקים להאכלה מבקבוק מסביב לשעון במידה והאמא אינה נמצאת. על מנת להביא את החתלתולים לגיל הגמילה, נדרשת הקרבה עצומה ומאמץ גדול.

אוכלוסיית חתולי הרחוב גדלה כל הזמן והאנשים שמאכילים אותם קורסים תחת הנטל מבלי יכולת להאכיל יותר חתולים, חלקם מאכילים עשרות חתולי רחוב וחלקם אפילו יותר. בפן החברתי הגבלת אוכלוסיית חתולי הרחוב, סירוס ועיקור הם הפתרונות האידיאליים וההומניים ביותר.

את התהליך מומלץ לבצע לאחר הגעת החתול לגיל חצי שנה. בגיל זה החתול קרוב לבגרות מינית והוא טרם פיתח התנהגויות אופייניות לא רצוניות כגון:

נקבה: “קריאות” לחיפוש זיווג ובריחות מהבית ושיטוטים ליילים (מצב שללא פיקוח עלול להעביר אליה מחלות רבות). מרבית הווטרינרים ממליצים על גיל חצי שנה אך חשוב לזכור שחתולות יכולות לקבל ייחום ראשון גם בגיל 4 חודשים ולכן כדאי להשגיח עליהן ולא לאפשר להן גישה לזכרים מגיל 4 חודשים ועד לעיקור.

זכר: התזת שתן לסימון טריטוריה ,התעמתות עם זכרים(גורם לפציעות וזיהומים), יללות ייחום והזנחה עצמית(“זנב שומני” – התכסות הזנב בהפרשות שומניות מבלוטות החלב שבבסיס הזנב).

מבחינה בריאותית קיימת הפחתה משמעותית במחלות כמו: סרטן האשכים אצל זכרים וזיהומים של הרחם(pyometra) וסרטן השחלות אצל נקבות. בנוסף מקטין את הסיכוי לחלות ב FIV (feline immunodeficiency virus) ובFeLV ((Feline leukemia virus, וירוסים הגורמים למחלות במערכות רבות- דם, מערכת העצבים המרכזית והלימפה. ההחלמה הינה לרוב מהירה, וחזרה לשגרה לוקחת מספר ימים. אך ייתכנו תופעות לוואי עקב הניתוח והשימוש החומרי הרדמה.

הסירוס/עיקור:

בעלי חתולים רבים חוששים מפניי סירוס / עיקור החתול אך האמת היא שהניתוח לרוב לא יהיה מסוכן והוא יוביל לעלייה משמעותית באיכות החיים ובתוחלת החיים ושל החתול/ה.

 

נעשה את ההפרדה בין סירוס חתולים ועיקור חתולות

 

סירוס

על החתול לשהות בצום ממושך של עד 12 שעות לפני הניתוח. על מנת שהחתול ירגיש יותר בנוח עדיף לשמור על אווירה חיובית בסביבת החתול ביממה שלפני הניתוח על מנת שלא יהיה בסטרס.

לאחר מתן חומר הרדמה, אזור הניתוח יגולח וינוקה, הווטרינר יבצע הסרה של שקי האשכים על ידי ביצוע חתכים מינימליים, כמו כן צינור הזרע יקשר על מנת למנוע דימום. בסיום הניתוח תבוצע תפירה של אזורי החתך.

**אם הניתוח יתבצע בבוקר, החתול לרוב ישוחרר באותו היום בערב.**

בתום ההליך, מונפק מרשם של משככי כאבים לחתול למקרה שהחתול סובל מכאבים. מומלץ שלא לתת לחתול לצאת מהבית למשך תקופה של לפחות 6 ימים על מנת שלא יפצע ויתאושש מהניתוח במהירות המירבית. מה גם שיש למנוע מהחתול לאכול ולשתות במשך שעתיים נוספות מההליך ולהתחיל לתת לו בהדרגה כמויות קטנות של אוכל (בעדיפות לשימורים) ושתייה. בנוסף עדיף שארגז החול של החתול יכיל מצע שלא ידבק לאזור הניתוח כמו עיתונים.

חשוב להקפיד שהחתול לא יתעסק וילקק את הפצע מהניתוח ויש לשקול לשים לו קולר אליזבת למשך כמה ימים או להשתמש במשחה להאצת קצב ההחלמה.

יתרונות הסירוס

 • הסיכוי להידבק ממחלות הנובעות מקיום יחסי מין כמו איידס קטן.
 • בנוסף הסיכוי להיפצע ולסבול מחבלות כתוצאה מקרב עם חתולים אחרים פוחת וכתוצאה מכך החתולים לא נחשפים למחלות אשר נגרמות כתוצאה מקרבות אלה. שריטות המובילות לזיהומים קשים, חבלות הפוגעות בתפקוד הפיזיולוגי של החתול, מחלות ויראליות אשר בסופן גורמות לסרטן ועוד.
 • החתול יהיה חביב יותר ויחפוץ ביותר מגע וקרבה מבני אנוש, ופחות תוקפני כלפי חתולים אחרים עקב צורך בקיום יחסי מין או כל יצר אשר עשוי לגרום לתוקפנות. מה גם שלרוב החתול לא יברח מהבית למקומות מרוחקים והוא לא ישוטט בחיפוש אחר חתולות בייחום. (ברגע שהחתול לא משוטט נמנעת הסיבה מספר אחת למוות של חתולים שזה עקב טראומה – לדוגמה דריסה עקב שוטטות על הכביש וכדומה)
 • מנהג סימון הטריטוריה והשתן החריף יפחת ויתכן שיעלם.
 • ימנע דפוס התנהגות של חוסר היגיינה וטיפוח עצמי.
 • בעבר נפוצה שמועה שחתול שעבר סירוס יסבול מיותר בעיות בדרכי השתן והכליות אך אין לכך שום הוכחה מחקרית.

חסרונות הסירוס

 • קיים סיכוי קטן לסיבוכים לא רצויים
 • ירידה במטבוליזם של החתול. חילוף החומרים וצריכת האנרגיה מהם יורדת, ולכן תיהינה נטיה להשמנה. במידה ונעשית החלפה של אוכל למזון מתאים לחתולים מסורסים, לא אמורה להיות עלייה במשקל החתול כתוצאה מהסירוס.
 • בגלל הסרת האשכים, גוף החתול ייצר פחות מההורמון הזכרי טסטוסטרון, משמעות הדבר היא שמאפייני הגוף שלו יהיה פחות זכריים ובולטים כמו מסת שריר נמוכה יותר ופנים יותר נקביות.
 • בשל כמות השריר הנמוכה יותר, יתכן והחתול ישקול פחות אך ממדיו הכלליים יהיו כמעט ללא שינוי.

עיקור חתולות

על החתולה לשהות בצום ממושך של עד 12 שעות לפני הניתוח. על מנת שהחתולה תרגיש יותר בנוח עדיף לשמור על אווירה חיובית בסביבתה ביממה שלפני הניתוח על מנת שלא תמצא בסטרס.

לאחר מתן חומר הרדמה, אזור הניתוח יגולח וינוקה, הווטרינר חותך חתכים מינימליים בבטן על מנת להוציא את השחלות והרחם ובסיום יבוצע הליך תפירה על מנת למנוע דימומים.

* ברוב המקרים, אם הניתוח עבר בהצלחה, החתולה תשוחרר לאחר כמה שעות התאוששות הביתה.

בתום ההליך, מונפק מרשם של משככי כאבים לחתולה למקרה שהחתולה סובלת מכאבים. מומלץ שלא לתת לחתולה לצאת מהבית למשך תקופה של לפחות 6 ימים על מנת שלא תפצע ותאושש מהניתוח במהירות המירבית. מה גם שיש למנוע מהחתולה לאכול ולשתות במשך שעתיים נוספות מההליך ולהתחיל לתת לה בהדרגה כמויות קטנות של אוכל (בעדיפות לשימורים) ושתייה. בנוסף עדיף שארגז החול של החתול יכיל מצע שלא ידבק לאזור הניתוח כמו עיתונים.

** ניתן לעקר חתולה בזמן ייחום אך זהו ניתוח בסיכון גבוהה יותר להתפתחות דימומים בשל זרימת הדם המוגברת לרחם. מה גם שעיקור לפני הייחום הראשון מפחית בצורה הטובה ביותר את הסיכוי לסרטן השד

יתרונות העיקור

 • נמנע מצב של לידת גורים לא רצויים.
 • הסיכוי להידבק ממחלות הנובעות מקיום יחסי מין קטן
 • מניעת ייחום החתולה
 • חתולות מיוחמות נוהגות להשמיע ונהימות בלילה בכדיי למשוך חתולים, מה גם שחתולות מיוחמות בורחות מהבית כדי למצוא חתולים זכרים
  תופעות אלו פוחתות משמעותית.
 • חתולה מעוקרת לא תמשוך לסביבתה זכרים וכך נמנעת הרביצה שלהם מסביב לטריטוריית החתולה.
 • הסיכון למחלות כמו סרטן השד, סרטן הרחם וזיהומים שונים שעלולים לסכן את בריאות החתולה פוחת בצורה משמעותית.

חסרונות העיקור

 • קיים סיכוי קטן לסיבוכים לא רצויים.
 • ירידה במטבוליזם של החתולה. חילוף החומרים וצריכת האנרגיה מהם יורדת, ולכן תיהינה נטיה להשמנה. במידה ונעשית החלפה של אוכל למזון מתאים לחתולים מסורסים, לא אמורה להיות עלייה במשקל החתולה כתוצאה מהעיקור
 • הגורה תייצרנה פחות הורמוני מין, דבר העלול להשפיע על תהליכי התבגרות הגורה. לכן לפני הליך העיקור מומלץ להתייעץ עם וטרינר על תזמון ההליך.


תופעות לוואי עיקור/סירוס

 • תופעות לוואי צפויות לאחר הניתוח- חוסר תאבון, עייפות ושינה מרובה והקאות או שילשולים (תופעות הנגרמות לרוב עקב חומרי ההרדמה). לכן יש לאפשר לחתולים לנוח ולהתאושש.
 • תופעות לוואי מחשידות- נפיחות באזור הניתוח, דימומים והפרשות ממנו. במצבים אלו יש לעדכן את הוטרינר. במידה והחתול מלקק את האזור של התפר, למניעת זיהום ניתן להשתמש ב”קולר אליזבת” או חבישה (בייעוץ עם וטרינר תוך תשומת לב להתנהגותו עם הקולר).


טיפול לאחר עיקור/סירוס

בתקופת ההחלמה יש לשים לב שבעל החיים לא משוטט ומטייל בחוץ כדי למנוע פתיחה של התפרים וזיהום האזור.
מעקב אחר התאבון של החתול עלול להעיד על מצבו(חוסר תיאבון ממושך הוא תופעת לוואי מחשידה).
אין לקלח את החתול עד שחלפו שבועיים מהניתוח, ונעשה איחוי מלא של החתך.

סרטוני וידאו להעשרה מהקצר לארוך

יתרונות וחסרונות של עיקור/סירוס

דר. אלכס מסביר מתי ולמה לעקר/לסרס את חתולך

מבט מבפנים על ניתוח לחזקים בלבד!!

דר. באקר המעוטרת שבחים עם זוית מעניינת לסירוס/עיקור של חיות המחמד

לסיכום, למרות תופעות הלוואי, סירוס ועיקור החתול שלכם היא אחת הפעולות החשובות והחיוניות שתוכלו לעשות על מנת לשפר את איכות חייו של החתול, ושלכם..

מאחלים לכם המון הצלחה ורפואה שלמה 😉

צוות DogBurger