fbpx

אלרגיות

אלרגיה-למה זה קורה?

אלרגיה אצל כלבים יכולה לבוא לידי ביטוי בכמה דרכים כמו גרד ואדמומיות בעור כאשר במצב חמור הכלב יכול להתגרד עד כדי יצירת פצע מדמם ופגיעה בשלמות הפרווה.

הסימנים יכולים לכלול גם קשקשים ועור שומני, ליקוק אינטנסיבי, הפרשות למיניהן או סימפטומים של מערכת הנשימה כמו שיעול והתעטשויות או נזלת. אלרגיה הנובעת ממזון לדוגמא יכולה להוסיף גם סימפטומים לא נעימים של מערכת העיכול.

למה כל אלה נגרמים? ממה נובעות האנרגיות של הכלבים שלנו?

לפעמים לצערנו, החומרים האלרגניים מגיעים בעלי החיות בלי שנדע על כך.
אנו עלולים בטעות לספק להם אוכל לא מתאים, חטיפים לא מתאימים או את המנה הקטנה הזו של העוף בארוחת שישי שאולי גורמת לכלב שלנו להגיב לא טוב.
אלרגיה הנרגמת ממזון לרוב נגרמת עקב הרכיב החלבוני או הפחמני אשר נמצא במזון. החלבון עלול לגרום לתגובת מערכת החיסון של הכלב ולמעשה לגרום לגוף לתקוף את עצמו.
אלרגיות מסוימות עלולות להגרם מזיהום אוויר סביבתי אך הן עלולות להיגרם גם מדברים נפוצים יותר שכולנו שונאים- פרעושים !!!

אלרגיה לפרעושים- FAD

זו היא האלרגיה הנפוצה ביותר. אצל כלב אלרגי אפילו נוכחות מועטה של פרעושים תגרום להתפרצות אלרגיה חמורה. בכלבים שכאלה חייבים לתת טיפול רציף נגד פרעושים. לרוב נראה אותם מגרדים בבסיס הזנב או לאורך עמוד השדרה.

אלרגיה לגורם סביבתי– Atopy

אלרגיה לגורם בבית או בחוץ. גם אצל כלבים נפוצה האלרגיה לאבק ואבקנים. זו אלרגיה שיכולה להיות עונתית בלבד עקב זמני פריחות.

הכלב עלול להיחשף לגורמים אלרגניים בזמן טיול-כאשר הוא התחכך בדבר מה שנספג בעור, באכילה של משהו בלי שנשים לב.

האם לכלב שלי יש אלרגיה?

אין פרעושים והכלב נקי? הוא אוכל רק מזון בצורה קפדנית ללא חטיפים? יכול להיות שהסיבה לגירודים היא עדיין המזון שהכלב אוכל.

אלרגיה הנובעת ממזון עלולה להשפיע בצורה משמעותית על פרוות הכלב ובריאות העור, דבר המאפשר לנו להבחין בעין לא מזויינת כי ישנה בעיה.

מה ניתן לעשות?

 קודם כל לא להילחץ!

רצוי להתייעץ עם גורם מומחה על מנת לבודד את האלרגן(הטריגר) תוך הימנעות מבוקרת. על ידי זיהוי הגורם המזיק ניתן יהיה לבחור מזון מותאם לכלבים שלנו שאינו מכיל רכיבים בעייתיים.
בנוסף באלרגיה חמורה הווטרינר יכול להמליץ על אנטי היסטמינים וסטרואידים לטיפול מידי (תרופות לטיפול באלרגיה).

כמובן שתמיד טוב לבדוק אם יש פרעושים ולרסס.

אוקיי לכלב שלי יש אלרגיות, איזה מזון עדיף לו?

הסיכוי שכלבך רגיש לכל סוגי החלבון או הדגן הינו נמוך מכיוון שאלה שונים אחד מהשני במבנם הכימי. לכן הדרך הכי טובה להבין מה גורם לכלב שלך לרגישות ולא סתם להביא לו אוכל היפו-אלרגני ללא ידע מוקדם היא התייעצות עם וטרינר על סמך עדויות ובדיקות רלוונטיות.

כאשר הכלב מראה רגישות אך אנו לא יודעים להגיד ממה הוא רגיש, ראשית כדאי ורצוי לחפש אוכל עם מרכיבים אקזוטיים שאין בדיאטה הנוכחית של הכלב שלך. לדוגמה החלפה של מרכיב דגן בבטטה או החלפה של סוג בשר לברווז או חזיר אשר משמשים דוגמה לבשר אקזוטי שלא קיים בדרך כלל בדיאטות נורמאליות של כלבים.

ישנה התוויה על שקי אוכל אשר מבשרת אם יש מרכיבי חלבון שונים או אם החלבון הינו חלבון יחיד. חלבון יחיד מאפשר שליטה על איזה חלבונים נכנסים לגוף כלבך כך ניתן לשלול חשיפה לאלרגן מסוים.

איך ניתן למנוע את האלרגיות ?

יש גזעים אשר נוטים לסבול מאלרגיות לעיתים תכופות, חשוב לדעת שכאשר הורי הכלב יסבלו מאלרגיות (בדיוק כמו אצל בני אדם) כך תעלה הסבירות שהגור יסבול מאלרגיות גם הוא.

לרוב נראה תגובות אלרגיות לאור חשיפה ממושכת לאלרגן מסוים אך לעיתים בצורה נדירה יותר ניתן לראות התקף אלרגי גם בחשיפה ראשונה.

טיפ: להבדיל מהדעה הרווחת, חשיפה ממושכת לאותו סוג אוכל הינה גורם משמעותי לפיתוח אלרגיה לאותו סוג ספציפי של אוכל. מכאן נובע שרוטציה בין מתכוני אוכל שונים, בדגש על מרכיבים שונים עשויים למנוע פיתוח אלרגיות לאוכל אך במקביל חשוב לזכור שאם כן מחליפים סוג אוכל צריך לשים לב שהמרכיבים אכן שונים מהתזונה הישנה!! חשוב.

מה זה מזון היפו – אלרגני?

מזון היפואלרגני כשמו הוא. מזון אשר יגרום לאלרגיה בסיכוי נמוך מאוד. מזון זה הינו מזון נטול חומרים העלולים לגרום לתגובה אלרגית בסיכוי גבוה. זאת מכיוון שמזון זה מכיל בדרך כלל חומרים אשר לא נמצאים בדיאטה השגרתית של הכלב שלך.

מומלץ לעבור לדיאטה היפואלרגנית כאופציה אחרונה לאחר כל הניסיונות והבדיקות שנאמרו להלן במאמר.

סרטוני העשרה בנושא:

דר. אלכס עם הסבר קצר על אלרגיות סיבות, דיאגנוזה, וטיפול

דר. אנדרו מרחיב על אלרגיות בכלבים ומחזק את דבריו של דר.אלכס

דר. באקר המעוטרת שבחים עם סרטון מורחב על אלרגיות בחיות מחמד

חברת healthcare for pets עונים על שאלות בנוגע לאלרגיות בכלבים

מאחלים לכם המון הצלחה וימים נטולי גירודים.

צוות DogBurger